Avti z najnižjo porabo: kateri avtomobili porabijo najmanj?

Stroški in vzdrževanje
15. 10. 2026
8 min

Kateri avtomobili porabijo najmanj? Primerjali smo varčne hibride, dizle, SUV-je in električne avtomobile ter preverili razlike med uradno porabo WLTP in neodvisnimi meritvami.

Varčni avtomobili in poraba goriva

Primerjava WLTP, neodvisnih meritev, hibridov, dizlov, priključnih hibridov in električnih avtomobilov

Poraba goriva je pri izbiri avtomobila pomembna, vendar najnižja številka na papirju še ne pomeni nujno najugodnejšega nakupa. Varčen mestni hibrid, dizelski karavan in električni avtomobil ustrezajo različnim voznikom. Zato smo primerjali podatke WLTP in objavljene neodvisne meritve ter pojasnili, kdaj ima posamezen pogon največ smisla.

Razlika med avtomobilom, ki porabi 4,5 litra, in tistim, ki potrebuje 7 litrov goriva na 100 kilometrov, pri 15.000 prevoženih kilometrih na leto pomeni kar 375 litrov goriva. To lahko pomeni več kot 600 € prihranka na leto, odvisno od cene goriva. Pri električnih avtomobilih namesto litrov primerjamo porabo električne energije, izraženo v kilovatnih urah na 100 kilometrov (kWh/100 km).

Kateri avtomobili imajo najnižjo porabo?

Med izbranimi majhnimi avtomobili izstopajo Toyota Aygo X Hybrid (3,7 l/100 km po WLTP), Toyota Yaris Hybrid (3,8 l/100 km pri obravnavani različici) in Renault Clio E-Tech full hybrid 160 (3,9 l/100 km). Med družinskimi avtomobili so zanimivi učinkoviti hibridi in dizli, med električnimi pa porabo primerjamo v kWh/100 km, ne v litrih. To niso absolutni zmagovalci celotnega trga, temveč primeri iz našega izbora.

Na kratko: za mesto se pogosto najbolje obnese polni hibrid, za dolge avtocestne vožnje je lahko smiseln učinkovit dizel, električni avto pa je zanimiv predvsem, če imamo ustrezne možnosti polnjenja. Priključni hibrid je najbolj prepričljiv, kadar ga redno polnimo.

V nadaljevanju primerjamo homologirane vrednosti WLTP z neodvisnimi meritvami, kjer so te na voljo. Pri tem je ključno, da ne primerjamo samo imen modelov: pomembna sta točna različica motorja in pogonski sklop. Pri priključnih hibridih je WLTP posebej specifičen, saj predvideva napolnjeno baterijo, zato jih obravnavamo v ločenem poglavju.

Kaj je WLTP in kako se razlikuje od dejanske porabe avtomobila?

Ko primerjamo porabo avtomobilov, pogosto naletimo na oznako WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure). Gre za standardiziran testni postopek merjenja porabe goriva oziroma električne energije in izpustov avtomobilov. Preprosto povedano: gre za test, ki omogoča, da lahko porabo različnih avtomobilov primerjamo pod podobnimi pogoji.

Če ima avtomobil navedeno WLTP porabo 4,5 l/100 km, to še ne pomeni, da bo toliko porabil tudi med vsakodnevno vožnjo. Dejanska poraba je namreč odvisna od več dejavnikov:

  • Način vožnje: hitra pospeševanja in višje hitrosti običajno povečajo porabo.

  • Vrsta poti: poraba se razlikuje med mestno, regionalno in avtocestno vožnjo.

  • Vreme in temperatura: pozimi je poraba praviloma višja.

  • Obremenitev avtomobila: dodatna teža, pnevmatike in uporaba klimatske naprave vplivajo na porabo.

Kako torej ugotoviti, koliko avtomobil dejansko porabi? Poleg uradnih podatkov WLTP je smiselno pogledati tudi rezultate neodvisnih testov, kot jih izvajata AMZS Motorevija in nemški ADAC. Ti pokažejo, kakšno porabo je konkretni avtomobil dosegel med testiranjem, čeprav se rezultati zaradi različnih testnih pogojev in metod ne morejo vedno neposredno primerjati.

Zato v nadaljevanju primerjamo uradno porabo WLTP in rezultate neodvisnih meritev, kjer so ti na voljo. Pri tem upoštevamo tudi različico motorja in vrsto pogona, saj lahko različice istega modela porabijo različno količino goriva.

Armaturna plošča avtomobila Ford z merilniki

Majhni avtomobili in hibridi

Majhni avtomobili in hibridi sodijo med avtomobile z najnižjo porabo goriva, saj združujejo manjšo maso, učinkovite motorje in pri hibridnih različicah tudi pomoč električnega pogona. Posebej varčni so lahko pri mestni in primestni vožnji, kjer pogosto zaviramo, pospešujemo in vozimo pri nižjih hitrostih.

Toyota Aygo X HEV

  • Motor / pogon: 1.5 Hybrid, 86 kW

  • WLTP: 3,7 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 3,7 l/100 km (AMZS)

Toyota Yaris

  • Motor / pogon: 1.5 Hybrid 116, e-CVT

  • WLTP: 3,8 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,5 l/100 km (AMZS) / 4,7 l/100 km (ADAC)

Suzuki Swift

  • Motor / pogon: 1.2 Hybrid 12V

  • WLTP: 4,4 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,8 l/100 km (ADAC)

Renault Clio

  • Motor / pogon: E-Tech full hybrid 160, 115 kW

  • WLTP: 3,9 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,3 l/100 km (AMZS)

MG3

  • Motor / pogon: Hybrid+ 1.5, 143 kW

  • WLTP: 4,4 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 6,0 l/100 km (AMZS)

Honda Jazz

  • Motor / pogon: 1.5 i-MMD e:HEV

  • WLTP: 4,5–4,8 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,1 l/100 km (ADAC)

Med primerjanimi modeli izstopa Toyota Aygo X Hybrid, ki je na približno 160-kilometrskem testu AMZS dosegla porabo 3,7 l/100 km. Zelo varčen je tudi Renault Clio E-Tech, ki je na testu AMZS porabil 4,3 l/100 km, medtem ko je Toyota Yaris Hybrid na starejšem primerjalnem testu dosegla 4,5 l/100 km.

Če iščemo predvsem varčen mestni avtomobil, so majhni hibridi odlična izbira. Vendar je treba upoštevati tudi prostornost: Toyota Aygo X je primernejša za posameznike in pare, medtem ko Toyota Yaris, Renault Clio in Honda Jazz ponujajo več uporabnosti za vsakodnevne družinske potrebe.

Vir: AMZS Motorevija: Aygo X HEV (24. 1. 2026), novi Clio (20. 11. 2025), primerjava Yaris/Clio (2. 3. 2021); ADAC podatki za Yaris in Swift.

Družinski in kompaktni avtomobili

Pri izbiri družinskega avtomobila ni pomembna le poraba goriva, temveč tudi prostornost, udobje in način uporabe. Varčni dizelski avtomobili so lahko dobra izbira za voznike, ki prevozijo veliko kilometrov, medtem ko hibridni avtomobili pogosto izstopajo pri mestni in primestni vožnji.

Volkswagen Golf

  • Motor / pogon: 1.5 eTSI

  • WLTP: 5,9 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 6,1 l/100 km (ADAC)

Škoda Octavia Combi

  • Motor / pogon: 2.0 TDI 150 DSG

  • WLTP: 4,7 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,9 l/100 km (ADAC)

Toyota Corolla Touring Sports

  • Motor / pogon: 1.8 Hybrid

  • WLTP: 4,7 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,0 l/100 km (ADAC)

Peugeot 308

  • Motor / pogon: 1.5 BlueHDi

  • WLTP: 5,0 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,1 l/100 km (ADAC)

Opel Astra

  • Motor / pogon: 1.5 Diesel

  • WLTP: 5,0 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,2 l/100 km (ADAC)

Volkswagen Passat Variant

  • Motor / pogon: 2.0 TDI 150 DSG

  • WLTP: 5,1 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 6,2 l/100 km (AMZS)

Pri večjih in družinskih avtomobilih je absolutno najnižjo porabo težje doseči, vendar so sodobni dizli in učinkoviti hibridi še vedno zelo varčni. Golf 1.5 eTSI je dober primer kompaktnega avtomobila, pri katerem se uradna in neodvisna številka precej približata. Passat Variant 2.0 TDI je po drugi strani primer avtomobila, pri katerem je treba nizko porabo ocenjevati skupaj z velikostjo in uporabnostjo.

Vir: AMZS Motorevija: Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI (10. 9. 2024). Ostale navedene WLTP vrednosti so orientacijske za navedene pogonske različice; pri izbiri konkretnega vozila preverite homologacijski podatek.

Družina s psom v prostornem avtomobilu

SUV-ji z nizko porabo

SUV-ji so priljubljeni zaradi višjega položaja sedenja, prostornosti in vsestranske uporabnosti, vendar imajo zaradi večje mase in višje karoserije praviloma nekoliko višjo porabo goriva. Kljub temu lahko varčni hibridni SUV-ji dosegajo porabo, ki je primerljiva z nekaterimi manjšimi bencinskimi avtomobili.

Toyota Yaris Cross

  • Motor / pogon: 1.5 Hybrid 130

  • WLTP: 4,1 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,9 l/100 km (ADAC)

Renault Captur

  • Motor / pogon: E-Tech full hybrid 145

  • WLTP: 4,7 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,7 l/100 km (ADAC)

Kia Niro

  • Motor / pogon: 1.6 GDi Hybrid

  • WLTP: 4,5 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,8 l/100 km (ADAC)

Hyundai Kona

  • Motor / pogon: 1.6 GDi Hybrid

  • WLTP: 4,8 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,2 l/100 km (ADAC)

Lexus LBX

  • Motor / pogon: 1.5 Hybrid

  • WLTP: 4,7 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,3 l/100 km (ADAC)

Dacia Duster

  • Motor / pogon: Hybrid 140

  • WLTP: 5,1 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,4 l/100 km (AMZS)

Volkswagen T-Roc

  • Motor / pogon: 1.5 eTSI 150 DSG

  • WLTP: 5,8 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 6,9 l/100 km (AMZS)

Med primerjanimi SUV-ji po uradni porabi WLTP izstopa Toyota Yaris Cross Hybrid s 4,1 l/100 km, medtem ko je na testu ADAC dosegla 4,9 l/100 km. Zanimiva izbira sta tudi Renault Captur E-Tech in Hyundai Kona Hybrid, ki združujeta razmeroma nizko porabo z uporabnostjo kompaktnega SUV-ja.

Za voznike, ki potrebujejo več prostora in nekoliko robustnejši avtomobil, je lahko zanimiva Dacia Duster Hybrid, ki je na testu AMZS dosegla porabo 5,4 l/100 km.

Pri izbiri varčnega SUV-ja zato ne gledamo samo porabe, temveč tudi velikost prtljažnika, prostornost zadnjih sedežev in način vožnje. Manjši hibridni SUV je lahko odlična izbira za mesto, večji pa ponuja več uporabnosti za družinske izlete in daljša potovanja.

Vir: AMZS Motorevija: Dacia Duster Hybrid 140 (9. 1. 2025); Lexus LBX (2024).

Dizli za veliko kilometrov

Dizelski avtomobili z nizko porabo ostajajo zanimiva izbira predvsem za voznike, ki letno prevozijo veliko kilometrov in pogosto vozijo po avtocestah ali regionalnih cestah. Sodobni dizelski motorji lahko pri enakomerni vožnji dosegajo zelo ugodno porabo, zato so še posebej priljubljeni pri voznikih, ki vsak dan prevozijo daljše razdalje.

Škoda Octavia Combi

  • Motor / pogon: 2.0 TDI 150 DSG

  • WLTP: 4,7 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,9 l/100 km (ADAC)

Volkswagen Golf

  • Motor / pogon: 2.0 TDI

  • WLTP: 4,7 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,8 l/100 km (ADAC)

Volkswagen Passat Variant

  • Motor / pogon: 2.0 TDI 150 DSG

  • WLTP: 5,1 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 6,2 l/100 km (AMZS)

Peugeot 308

  • Motor / pogon: 1.5 BlueHDi

  • WLTP: 5,0 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,1 l/100 km (ADAC)

Opel Astra

  • Motor / pogon: 1.5 Diesel

  • WLTP: 5,0 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,0 l/100 km (ADAC)

Med primerjanimi dizelskimi avtomobili izstopata Volkswagen Golf 2.0 TDI in Škoda Octavia Combi 2.0 TDI, ki sta na testih ADAC dosegla porabo pod 5 l/100 km. Za voznike, ki potrebujejo več prostora in udobja na daljših poteh, je zanimiv tudi Volkswagen Passat Variant.

Kdaj se dizelski avtomobil najbolj splača? Predvsem takrat, ko redno opravljamo daljše vožnje. Pri pretežno kratkih mestnih relacijah pa je treba upoštevati možnost težav s filtrom trdnih delcev (DPF), saj sodobni dizelski motorji za pravilno delovanje sistema potrebujejo ustrezne vozne pogoje.

Pri odločitvi zato poleg porabe upoštevamo tudi letno kilometrino, stroške vzdrževanja in razlike v nakupni ceni med dizelskim, bencinskim in hibridnim avtomobilom.

Audi med vožnjo po dolgi odprti cesti

Priključni hibridi: najnižja WLTP poraba, vendar z zvezdico

Priključni hibridi (PHEV) združujejo bencinski in električni motor ter baterijo, ki jo lahko polnimo iz zunanjega vira električne energije. Na krajših vsakodnevnih poteh lahko vozijo predvsem na elektriko, na daljših pa uporabljajo tudi bencinski motor.

Zato imajo lahko izjemno nizko uradno porabo WLTP, pri nekaterih modelih celo manj kot 1 l/100 km. Vendar je pri teh podatkih pomembno razumeti, da test upošteva tudi električno vožnjo z napolnjeno baterijo. Če avtomobila ne polnimo redno, je dejanska poraba bencina lahko bistveno višja, zato priključnih hibridov ne moremo neposredno primerjati s klasičnimi hibridi.

Ford Kuga

  • Motor / pogon: 2.5 Duratec PHEV, 178 kW / 243 KM

  • WLTP: 1,1 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 6,1 l/100 km + 18,9 kWh/100 km (AMZS)

Mitsubishi Outlander

  • Motor / pogon: 2.4 PHEV, 225 kW / 306 KM

  • WLTP: 0,8 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 6,3 l/100 km (AMZS); 75 km EV dosega

Suzuki Across

  • Motor / pogon: 2.5 PHEV, 225 kW / 306 KM

  • WLTP: 1,0 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 3,4 l/100 km + 14,1 kWh/100 km (ADAC); 74 km EV dosega

Hyundai Santa Fe

  • Motor / pogon: 1.6 T-GDI PHEV

  • WLTP: 1,7 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 5,0 l/100 km + elektrika (AMZS)

BMW 330e

  • Motor / pogon: 2.0 PHEV, 215 kW / 292 KM

  • WLTP: 2,6 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 4,3 l/100 km + 9,9 kWh/100 km (ADAC); 50 km EV dosega

Volkswagen Passat eHybrid

  • Motor / pogon: 1.5 eHybrid 204

  • WLTP: 0,4 l/100 km

  • Neodvisna meritev: 0,5 l/100 km + 19,1 kWh/100 km (ADAC); 122 km EV dosega

  • Opomba: ADAC EcoTest s polno baterijo.

Priključni hibrid je lahko zelo varčna izbira za voznika, ki ima možnost rednega polnjenja doma ali v službi in večino vsakodnevnih poti opravi na elektriko. Pri daljših vožnjah pa je pomembno upoštevati tudi porabo bencina, ko je razpoložljiva energija v bateriji nizka.

Primerjava neodvisnih testov pokaže, kako pomemben je način uporabe. Pri Fordu Kugi PHEV je AMZS zabeležil porabo 6,1 l/100 km bencina in 18,9 kWh/100 km električne energije, medtem ko se lahko rezultati drugih modelov zaradi drugačne metodologije in razmerja med električno ter bencinsko vožnjo precej razlikujejo.

Za koga je torej priključni hibrid dobra izbira? Predvsem za voznike, ki vsak dan prevozijo krajše razdalje in lahko baterijo redno polnijo. Če večino časa vozimo po avtocesti in nimamo možnosti polnjenja, je smiselno primerjati tudi običajne hibride in učinkovite dizelske avtomobile.

Vir: AMZS Motorevija: Ford Kuga PHEV (26. 6. 2025), Mitsubishi Outlander PHEV (21. 12. 2025), Suzuki Across PHEV (16. 4. 2021).

Električni avtomobili z najnižjo porabo

Pri električnih avtomobilih porabo merimo v kilovatnih urah na 100 kilometrov (kWh/100 km), ne v litrih goriva. Nižja poraba pomeni, da avtomobil za enako razdaljo potrebuje manj električne energije, kar lahko zmanjša stroške polnjenja in omogoča večji doseg z enim polnjenjem.

Tako kot pri bencinskih in dizelskih avtomobilih tudi pri električnih na dejansko porabo vplivajo hitrost, temperatura, način vožnje in uporaba ogrevanja oziroma klimatske naprave.

Dacia Spring Electric

  • Pogon: električni, 33 kW

  • WLTP: 14,1 kWh/100 km

  • Neodvisna meritev: 16,7 kWh/100 km (ADAC)

BYD Dolphin Surf

  • Pogon: električni, 65 kW

  • WLTP: 15,6 kWh/100 km

  • Neodvisna meritev: 19,2 kWh/100 km (ADAC)

Leapmotor T03

  • Pogon: električni, 70 kW

  • WLTP: 16,3 kWh/100 km

  • Neodvisna meritev: 19,4 kWh/100 km (ADAC)

Renault 5 E-Tech electric

  • Pogon: električni, 110 kW, 52 kWh

  • WLTP: 14,4 kWh/100 km

  • Neodvisna meritev: 14,2 kWh/100 km (AMZS)

Hyundai Inster

  • Pogon: električni, 84,5 kW

  • WLTP: 15,1 kWh/100 km

  • Neodvisna meritev: 14,4 kWh/100 km (AMZS)

Pri električnih avtomobilih je treba gledati porabo v kWh/100 km, ne litrov na 100 km. Pomembni so tudi realen doseg, hitrost polnjenja in zimska poraba. AMZS je pri Renaultu 5 izmeril 14,2 kWh/100 km, pri Hyundaiju Inster 49 kWh pa 14,4 kWh/100 km. To sta zelo uporabna podatka za primerjavo učinkovitosti v dejanski vožnji.

Vir: AMZS Motorevija: Renault 5 E-Tech electric (7. 10. 2024) in Hyundai Inster (27. 7. 2025).

Polnjenje električnega avtomobila na domačem parkirišču

Kaj se najbolj splača glede na način vožnje?

Predvsem mesto

  • Kaj iskati: majhen polni hibrid ali učinkovit EV

  • Primeri: Aygo X HEV, Yaris Hybrid, Clio E-Tech

Mesto + primestna vožnja

  • Kaj iskati: polni hibrid

  • Primeri: Yaris, Clio E-Tech, Lexus LBX

Družina in veliko prostora

  • Kaj iskati: učinkovit hibrid ali dizel

  • Primeri: Corolla, Octavia, Passat

Veliko avtoceste

  • Kaj iskati: dizel z učinkovitim pogonom

  • Primeri: Octavia TDI, Passat TDI, Golf TDI

SUV

  • Kaj iskati: hibrid z nizko porabo

  • Primeri: Yaris Cross, Captur, Niro, LBX

Vsakodnevne kratke poti + možnost polnjenja

  • Kaj iskati: PHEV ali EV

  • Primeri: Kuga PHEV, Passat eHybrid, Renault 5, Inster, Leapmotor T03

Koliko lahko prihranimo z avtomobilom z nizko porabo?

Pri 15.000 prevoženih kilometrih letno avtomobil s porabo 5 l/100 km porabi 750 litrov goriva, avtomobil s porabo 7 l/100 km pa 1.050 litrov. Razlika je 300 litrov. Ob regulirani ceni bencina NMB 95 1,742 €/l, ki v Sloveniji velja od 13. do 19. oktobra 2026 na bencinskih servisih zunaj avtocest in hitrih cest, znaša ocenjeni prihranek 522,60 € na leto oziroma 43,55 € na mesec. Cena se spreminja, zato velja navedeni izračun za ta datum.

Pri 10.000 km letno bi bila razlika 200 litrov oziroma približno 348,40 €, pri 20.000 km pa 400 litrov oziroma 696,80 €. V izračunu upoštevamo samo gorivo; ne zajema zavarovanja, financiranja, servisov, pnevmatik ali izgube vrednosti.

Kateri varčen avtomobil izbrati glede na način vožnje?

  • Predvsem mestne vožnje: majhen polni hibrid, na primer Toyota Yaris Hybrid ali Renault Clio E-Tech, saj je lahko učinkovit pri počasni vožnji in pogostem zaviranju.

  • Veliko avtocestnih kilometrov: učinkovit dizel, na primer Volkswagen Golf TDI ali Škoda Octavia TDI, če dolgoročni stroški in vaš način uporabe to upravičujejo.

  • Družina in veliko prtljage: primerjajte Toyoto Corollo Touring Sports Hybrid ter Škodo Octavio ali Volkswagen Passat; prostornost je lahko pomembnejša od razlike nekaj decilitrov.

  • Želja po SUV-ju: Toyota Yaris Cross, Renault Captur ali Hyundai Kona Hybrid so primeri smiselnih izhodišč za primerjavo.

  • Možnost rednega domačega polnjenja: preverite učinkovit električni avtomobil ali PHEV, predvsem pa resnični doseg, strošek polnjenja in vsakodnevne relacije.

Ali je avtomobil z najnižjo porabo tudi najcenejši?

Ne nujno. Za celotno stroškovno primerjavo moramo upoštevati nakupno ceno, letno kilometrino, energijo ali gorivo, vzdrževanje, zavarovanje, vrednost ob nadaljnji prodaji ter pogoje financiranja. Dražji avtomobil z nekoliko manjšo porabo se lahko izplača šele po več letih, včasih pa se razlika ne povrne. Zato pred nakupom primerjajmo skupne stroške lastništva in ne le WLTP.

Moški med pregledovanjem finančnih dokumentov

Zaključek: najnižja poraba je le eno od meril

Najvarčnejši avtomobil za mestne poti ni nujno najboljša izbira za vsakodnevno vožnjo po avtocesti. Pri izbiri preverimo uradno in izmerjeno porabo, točno različico motorja, prostor, letno kilometrino ter vse stroške lastništva. Tako se lažje odločimo za avto, ki je varčen tudi v naši vsakdanji uporabi.

Iščete varčen rabljen avtomobil? Na DoberAvto.si lahko primerjate oglase in poiščete vozilo, ki ustreza vašemu proračunu in načinu vožnje.

Opomba o podatkih

WLTP vrednosti se lahko razlikujejo glede na platišča, pnevmatike, opremo, karoserijsko izvedbo in homologirano različico. Neodvisne meritve AMZS in ADAC so rezultat konkretnega testnega vozila in testnih pogojev, zato jih ni mogoče razumeti kot zagotovljeno porabo vsakega primerka istega modela. Pri PHEV je posebej pomembno, ali je baterija napolnjena.

Kateri avtomobil ima najnižjo porabo?

Odgovor je odvisen od pogona in načina uporabe. Med neodvisno preverjenimi avtomobili v tem izboru je zelo nizko porabo dosegla Toyota Aygo X HEV s 3,7 l/100 km na preskusu AMZS.

Ali je WLTP realna poraba?

Ne nujno. WLTP je standardiziran laboratorijski postopek. Realna poraba je odvisna od hitrosti, temperature, prometa, poti, obremenitve in načina vožnje.

Ali je hibrid vedno varčnejši od dizla?

Ne. Polni hibrid je lahko zelo učinkovit v mestu, medtem ko ima dizel lahko prednost pri dolgotrajni avtocestni vožnji. Pomembni so motor, masa vozila in način uporabe.

Ali se priključni hibrid splača zaradi nizke porabe?

Predvsem takrat, ko ga redno polnimo in lahko velik del vsakodnevnih poti opravimo na elektriko. Njegova zelo nizka WLTP številka ni primerljiva z realno porabo pri prazni bateriji.

Kateri električni avto je varčen?

Pri električnih avtomobilih je pomembna poraba v kWh/100 km. V meritvah AMZS sta bila Renault 5 in Hyundai Inster okoli 14 kWh/100 km.

Je dizel še smiseln?

Za veliko kilometrov in dolge relacije je lahko še vedno zelo učinkovit. Za kratke mestne vožnje je primernejši hibridni, bencinski ali električni avto. Pri dizlih je treba upoštevati tudi dražje vzdrževanje in morebitne težave s filtrom DPF, če se avto ne vozi dovolj pogosto na daljših razdaljah.

Na kaj moram biti pozoren pri primerjavi porabe?

Vedno primerjajte isto generacijo in isto pogonsko različico. Ne primerjajte na primer hibrida z dizlom samo na podlagi imena modela.

Kako primerjati varčne električne avtomobile?

Primerjamo kWh/100 km za isto vrsto uporabe, realni doseg in stroške domačega oziroma javnega polnjenja. Nizka poraba sama ne pove vsega o uporabnosti vozila.

avti z najnižjo porabo
Poraba goriva
varčni avtomobili
hibridni avtomobili
dizelski avtomobili
Električni avtomobili
WLTP